راهنمای محاسبه اندازه راه پله مارپیچ و پله پیچ ساختمان

راه پله مارپیچ

پله پیچ و یا راه پله مارپیچ به پله ای اطلاق می شود که کف پله های آن به طول یک لوله می چرخد و افراد برای صعود از این راه پله بر روی محیط (شعاع بیرونی دایره) پله حرکت می کنند. این پله ها در واقع مانند پله های معمولی راه ارتباطی است که دو طبقه و یا دو سطح را به هم وصل می کند. یکی از دلایل استفاده از راه پله مارپیچ زیبایی خاص و شگفت انگیز آن در محیط اطراف و فضایی است که در آن قرار گرفته است و به علاوه اینکه نسبت به پله های صاف فضای کمتری اشغال می کند. تکنومتال با دو دهه سابقه خود در ساخت سازه های فلزی آماده ارائه پله پیچ فلزی برای فضای مورد نظرتان در ابعاد مختلف است. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه محاسبه پله گرد بیشتر آشنا شوید.

 

روند طراحی و ترسیم راه پله مارپیچ
Description: Lavc56.60.100

 

روند طراحی و ترسیم راه پله مارپیچ

کف پله ها طول لوله ای به قطر 10 الی 15 سانتی متر می چرخد البته دایره پلکان را با تقسیم کردن به اندازه های مساوی که برابر با هر کف پله است مشخص می کنیم و سپس از مرکز دایره به این نقطه مشخص شده وصل می کنیم. البته که این روش را می توانیم با استفاده از نرم افزار اتوکد با اجرای دستور Array انجام دهیم. حداقل تعداد پله تعبیه شده در هر گردش 360 درجه نباید از 7 الی 8 پله کمتر باشد که این فرمول محاسبه پله گرد است.

ابعاد کف پله

طبق استاندارد های جهانی باید حداقل عرض کف پله در راه پله مارپیچ حول لوله حدود 66 سانتی متر است . این مقدار برای عبور یک نفر را امکان پذیر می کند. پا خور مفید در قسمت بیرونی باید حدود 38 سانتی متر باشد و پا خور قسمت داخلی نیز 19 سانتی متر باشد.

برای سفارش انواع پله فلزی با ما تماس بگیرید :

تلفن : ۰۲۱۷۷۰۰۲۰۲۳

موبایل : ۰۹۱۲۸۶۷۰۱۰۹

ابعاد پله گرد

ارتفاع پلکان و هر کف پله

ارتفاع فاصله بین دو پله نباید بیشتر از 24 سانتی متر باشد همچنین حداقل ارتفاع سرگیری باید 198 سانتی متر باشد. این ارتفاع از سطح تمام شده اولین کف پله تا سطح نهایی آخرین کف پله بر روی سازه در نظر گرفته می شود.

نرده راه پله

ارتفاع این محافظ نباید از حدود 68 سانتی متر کمتر و از 96 سانتی متر بیشتر باشد. این ارتفاع از روی دست انداز تا روی کف پله محاسبه می شود. نرده های راه پله باید فاصله بین میله های آن طوری باشد که جسم از آن عبور نکند یعنی باید حدودا 10 سانتی متر باشد.

 

نرده راه پله

 

فضا مورد نیاز راه پله مارپیچ

وزن تقریبی این پله ها تقریبا 75 کیلو گرم برای پله ای با شعاع بیرونی 90 سانت و لوله مرکزی 10 سانتی متر و ابعاد موردنیاز برای اجرای این پله حداقل یک مربع 140 * 140 می باشد. البته که این ابعاد با توجه به اندازه های مختلف تا حدی قابل تغییر است.

طریقه محاسبه ابعاد پله گرد فلزی

برای محاسبه ابعاد پله گرد باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • ابتدا مکان مورد نظر خود را انتخاب کنید.
  • سپس مکان شروع و خاتمه نصب پله گرد را مشخص کنید.
  • زاویه چرخش پله گرد خود را متناسب با قطر پله مشخص کنید. برای  محاسبه دقیق زاویه چرخش ، از ماشین حساب استفاده کنید تا  نتیجه و اندازه شما به صورت دقیق مشخص شود.
  • تعداد پله ها، قطر و طول آنها را به صورت دقیق محاسبه کنید. دقت داشته باشید که فضای محل یا منزل شما نیز در انتخاب تعداد پله و اندازه های آن تأثیر زیادی دارد.

 

طریقه محاسبه ابعاد پله گرد فلزی

 

آموزش ساخت پله آهنی

تکنومتال آماده ساخت انواع پله مارپیچ در ابعاد مختلف با توجه به ابعاد محیط شما می باشد. همچنین برای محاسبه پله فلزی هم به مانند نحوه محاسبه پله گرد می باشد که در این مطلب به آن پرداختیم. سایر محصولات: آلاچیق، استخر پیش ساخته، روف گاردن، حفاظ درب و پنجره، درب پارکینگ فلزی، پله و درب اضطراری، نمای فلزی ساختمان و… می باشند. برای دیدن نمونه های انجام شده و اطلاع از قیمت و شرایط فروش و نصب می توانید از طریق کلیک بر تکنومتال با همکاران ما تماس بگیرید.

 

1 دیدگاه

نظری دهید

پروژه های شاخص