همه چیز در مورد روف گاردن از طراحی تا اجرا

روف گاردن‌ها یک مدل از طراحی به صورت ایجاد فضای سرسبز بر روی پشت بام ساختمان ها، رستوران ها، کافه ها و ساختمان های تجاری هستند. روف گاردن ها یا به زبان فارسی همان باغ بام ها مزایای زیادی مانند کنترل دما، سایه و … دارند، در ادامه با ما همراه باشید.

روف گاردن چیست؟

روف گاردن یکی از مدل های طراحی نوین و بسیار جذاب است. در این مدل طراحی شما با ایجاد فضای سرسبز بر روی پشت بام رستوران و کافه تان این قابلیت را برای خودتان ایجاد می­کنید که علاوه بر اینکه در فضای سرسبز نشسته اید، مشرف به نمای زیبای کل شهر هستید و از طبیعت و منظره های زیبا لذت می­برید. امروزه می­توانید با علم زیادی که باغبانان دارند از انواع درختان و گل هایی که دوست دارید بر روی سقف ساختمان خود بکارید.

تاریخچه کافه روف گاردن ها

افزایش جمعیت شهرهای بزرگ و سرازیر شدن مردم از روستاها و شهرستان های کوچک به کلان شهرها باعث افزایش بی رویه جمعیت و زیاد شدن وسایل  حمل و نقل شده است و همین مورد باعث آلودگی هوا شده و معضلات زیادی را پدید آورده است. در این میان گسترش فضای باز می­تواند کمک زیادی به کاهش آلودگی کند و همچنین مردم نیز علاقه ی زیادی به استفاده از این مدل فضاها دارند. ایده کاف روف گاردن در دهه 1970 میلادی  بیان و مطرح شد. این ایده به جهت کاهش آلودگی هوا مطرح شد و حائز اهمیت است که تا 85 درصد در نابودی ذرات و گرد و غبارها نیز موثر بوده است. یک باغ بام قسمتی از یک ساختمان است که با خاک و چمن پوشیده شده است.

انواع روف گاردن ها

با توجه به فضایی که مشتری برای ایجاد باغ بام دارد نوع طراحی مشخص می­شود. با توجه به این نکته ما سه نوع باغ بام گسترده، فشرده و نیمه فشرده برای روف گاردن داریم.

روف گاردن گسترده

یکی از جذاب ترین انواع روف گاردن این ها این مدل است زیرا علاوه بر زیبا کردن و دلنشین تر کردن محیط با ایجاد اکسیژن زیاد آلودگی های هوا را تا حدودی جذب می­کند و مشکل معضلات آلودگی را برطرف می­کند. روف گاردن گسترده ویژگی های منحصر به فردی دارد که در ادامه بیان می­شود، با ما همراه باشید.

 • طراحی باغ بام برای پشت بام صاف

منظور از پشت بام صاف نوع کاملا کم شیب آن است. که طراحی  روف گاردن از نوع گسترده مناسب این نوع بام با سقفی کاملا صاف و کم شیب است.

 • نوع گیاهان در این طراحی

استفاده از گیاهان صحرایی، گیاهان کویری و گیاهان گوشتی در طراحی گسترده برای باغ بام ها بسیار مناسب تر است.

 • روش های آبیاری در این طراحی

همانطور که عدم آبیاری گیاهان ضرر های زیادی دارد آبیاری بی­رویه و بدون نظم نیز می­تواند موجب از بین رفتن گیاهان شما شود. در نوع گسترده طراحی روف گاردن شما تا یک سال آبیاری کرده و بعد از گذشت این مدت گیاهان شما دیگر نیازی به آبیاری ندارد.

 • نوع ریشه گیاهان

بعضی از گیاهان ریشه عمیقی دارند و بعضی دیگر از مدل ها ریشه سطحی و کم عمق دارند. گیاهان کم عمق گیاهانی هستند که ریشه آن ها رشد زیادی ندارد و عمیق نمی­شود. این نوع گیاهان برای طراحی گسترده روف گاردن مناسب است.

 • وزن باغ بام

اگر ساختمان شما تحمل بار زیادی را ندارد و نمی­خواهید آن را سنگین کنید روف گاردن گسترده بسیار سبک بوده و مناسب این ساختمان است.

 • تنوع کم

شما در مدل روف گاردن گسترده تنوع زیادی در انتخاب گیاهان ندارید. نهایت انتخاب شما یک الی دو مورد از گیاهان کم عمق است. نمی­دانیم این مورد برای شما حسن انتخاب و یا جز مضرات است !

 • عمق کم خاک

نسبت به نکته های بالا احتمالا شما هم متوجه سبک بودن این طراحی و عمق کم خاک شده اید.

 • ساختمان مناسب طراحی

از بین سه مدل ذکر شده این مدل بیشتر از همه برای ساختمان های تجاری، خانه های بزرگ و ویلاها مفید است.

روف گاردن فشرده

یکی دیگر از مدل های طراحی روف گاردن ها مدل فشرده است. این مدل ویژگی هایی دارد که دانستن آن شاید برای شما مهم باشد. در زیر این مشخصه ها ذکر می­شود.

 • عمق و بستر رشد گیاهان

گیاهان در این مدل عمق بیشتری نسبت به مدل گسترده دارند. و حداقل این عمق 20الی 30 سانت است.

 • تنوع گیاهان

یکی دیگر از مشخصه های روف گاردن فشرده امکان انتخاب چند نوع گیاه و تنوع زیاد در کاشت آن ها است که انجام این کار در مدل گسترده قابل انجام نبود.

 • فضای قدم زدن

در این نوع مدل یک قسمت از فضا برای پیاده روی کردن و قدم زدن طراحی می­شود.

 • جایگاه طراحی

از این مدل روف گاردن بیشتر برای پارک، باغ ها و زمین های بازی استفاده می­شود.

روف گاردن نیمه فشرده

در این نوع روف گاردن که به روف گاردن نیمه فشرده و یا ترکیبی مشهور است تمام ویژگی های دو مدل قبل ترکیب شده است. به ویژگی های این مدل توجه کنید.

 • هزینه های به صرفه

این مدل می­تواند یک روف گاردن بسیار زیبا و مناسب را با کمترین هزینه برای شما ایجاد کند.

مزایای استفاده از روف گاردن یا بام باغ

یک نکته حائز اهمیت این است که روف گاردن یا همان باغ بام ها در بخش استفاده نشدنی ساختمان ایجاد می­شوند و علاوه بر زیبا کردن و دلپذیر کردن محیط برای زندگی و محل کار به کاهش آلودگی و بهبود این مشکل خصوصا در شهر های پر جمعیت کمک زیادی می­کند. گیاهان چه بر روی زمین کاشته شوند چه بر روی دیوار و پشت بام می­توانند کمک زیادی به جذب ذرات و گرد و غبار های آلودگی هوا کنند و با تولید اکسیژن فصل های گرم سال را خنک کنند. یکی دیگر از مزایای این طراحی زیباتر کردن فضای شهر ها است. از دیگر مشخصه های خوب این طراحی ویژگی های زیر است.

 • کاهش جذب آب برای گیاهان به دلیل فتوسنتز
 • افزایش طول عمر پشت بام
 • استفاده بهینه از فضاهای بلا استفاده مانند پشت بام
 • حفظ ظاهر زیبای شهر
 • افزایش سود به دلیل زیاد شدن مشتری در کافه ها و رستوران ها
 • گسترش فضای سبز
 • کاهش دی اکسید کربن و آلودگی هوا
 • کنترل دما در سطح شهر
معایب روف گاردن

در روف گاردن باید به وزنی که به ساختمان وارد می­شود توجه زیادی کنیم زیرا این وزن در فصل زمستان به دلیل بارش های زیاد و ذخیره آب در خاک بیشتر نیز می­شود. حتما به خروجی آب در پشت بام توجه کنید.

یادگیری تمام نکات روف گاردن در مقاله سایت تکنومتال

روف گاردن یک طراحی بسیار کاربردی، جذاب و نوین است که با انجام آن علاوه بر زیبا تر کردن سطح شهر و تمامی مزایای آن مشتری های شما زیاد تر می­شوند زیرا محیط کار شما بسیار دلنشین تر و جدید تر شده است.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه های شاخص