ساخت و اجرای پله گرد در لنگرود

ساخت و اجرای پله گرد در لنگرود

ساخت و اجرای پله گرد در لنگرود موضوعی است که در این مقاله قصد بررسی آن را داریم. ساخت پله برای دسترسی طبقات به هم دیگر در ساختمان‌ها متناسب با سلیقه ساکنین و شرایط مکانی، ممکن است به انوع مختلفی صورت بگیرد. طراحی و اجرا مدل‌های مختلف پله در ساختمان تاثیر زیادی در دکوراسیون داخلی و زیبایی ساختمان دارد به همین دلیل می‌توانیم این سازه را به عنوان یک المان اصلی در دکوراسیون داخلی بدانیم. در این مقاله همراه ما باشید تا با نحوه اجرا انواع مختلف آن آشنا شوید.

پله گرد چیست؟

پله گرد، پلکانی است که از قوسی دایره‌ای شکل برخوردار است. یعنی پله حول یک محور گردی به سمت بالا یا پایین چرخش دارند. لازم است که بدانید که اگر این چرخش 360 درجه باشد اصطلاحا به آن پله گرد یا پله مارپیچ می‌گویند. توجه داشته باشید که جنس ماده ی به کار رفته در ساخت آن بسیار مهم است. این مدل‌ها به طور معمول به صورت پیش ساخته هستند و در محل مورد نظر نصب می‌شود.

پله گرد فلزی

معرفی انواع پله

قبل از بررسی  موضوع ساخت و اجرا پله گرد در لنگرود بهتر است که با این نوع به طور مختصر آشنا شوید. همانطور که گفتیم پله گرد عنوانی است که به هر نوع پله متصل کننده دو یا چند طبقه ساخته شده حول محور یک استوانه‌ای شکل نسبت داده می‌شود. این سازه انواع گوناگونی داشته و در مواردی نظیر شکل ظاهری و یا مواد اولیه مورد استفاده در ساخت و ابعاد با هم تفاوت دارند .پله گردها را تحت عناوین دیگری نظیر پله پیچ، پله مارپیچ و پله حلزونی نیز می‌شناسند. کاربرد و استفاده از این دسته پله‌ها به دلیل ظاهر لوکس و شیک غالبا در عمارت‌ها و ویلاها رایج است. این سازه حیاتی در ساخت و ساز را با استفاده از مواد اولیه مختلفی همچون چوب، بتن، پلیمر، پلاستیک، سنگ و… می‌سازند. بنابراین کیفیت، استحکام، دوام زیاد و همچنین سرعت عملیات ساخت و نصب زمینه ای را فراهم آورده است که عمده این پله‌ها را با استفاده از مواد اولیه فلزی تولید کنند. پله‌ها و نرده‌ها از مهم ترین عوامل زیبایی راه پله ساختمان محسوب می‌شوند. البته اگر ساکن استان گیلان و شهر لنگرود هستید و قصد خرید و ساخت پله گرد برای ساختمان خود را دارید، توصیه می‌کنیم که در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

انواع پله مارپیچ

مراحل اجرا پله گرد

در ادامه مقاله ساخت و اجرا پله گرد در لنگرود لازم است که بدانید دقت در کیفیت، ابعاد، جنس پروفیل به کاررفته در پله، نوع سازه و مواردی به این صورت در ساخت این مدل پله‌ها بسیار مهم و ضروری است. همچنین برای ساخت پله گرد مجریان این طرح باید به وزن پله‌های بتنی مناسب با اسکلت ساختمان هم توجه ویژه داشته باشند.

انواع پله های گرد

در ادامه مقاله ساخت و اجرا پله گرد در لنگرود لازم است تا با انواع این مدل پله آشنا شوید.

  • پله گرد دو محور باکس

یکی از مدل‌های پله گرد، پله گرد دو محور باکس می‌باشد. این نوع پله گرد از یک شعاع بیشتر از 55 سانتی متری برخوردار است و از لحاظ اندازه بسیار بزرگ می‌باشد. این مدل به دلیل ابعاد بزرگی که دارد در هتل‌های مجلل و یا مراکز خرید بزرگ کاربرد بیشتری دارد. زیرا در این مکان‌ها محدودیت فضا وجود نداشته و به راحتی این طرح قابل اجرا است.

پله گرد دو محور باکس

  • پله گرد دو محور ورق

این مدل نیز مانند پله گرد دو محور باکس از یک شعاع داخلی بزرگ برخوردار است. توجه داشته باشید این نوع پله گرد برای واحد‌های مسکونی کاربرد داشته و برای اجرا و ساخت با توجه به نما و زیبایی که دارد بسیار به صرفه و اقتصادی می‌باشد.

  • پله گرد زیر محور

 پله گرد زیر محور یکی دیگر از مدل‌های این نوع پله می‌باشد. این مدل پله‌ها کاربرد بسیار گسترده‌ای داشته و در هر مکان با هر ابعادی قابل استفاده است. البته بیشترین کاربرد این نوع پله گرد‌ها در خانه‌های مسکونی و همین طور مراکز تجاری است.

  • پله گرد تک محور کنسولی

در ادامه مقاله ساخت و اجرا پله گرد در لنگرود قصد معرفی پله گرد تک محور کنسولی را داریم. مدل معرفی شده دارای شعاع کمی می‌باشد و عرض کف پله‌ها از 70 سانتی متر بیشتر نمی‌شود. درساخت پله گرد تک محوری نیز هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.

پله تک محور کنسولی

  • پله مارپیچ

یک مدل پرطرفدار دیگر از انواع پله گرد،  طرح مارپیچ است. این نوع پله همان پله محور مرکزی ساده می‌باشد. این سازه به عنوان پله فرار هم شناخته می‌شود. پله مارپیچ دارای شعای کمی بوده و بیشتر در فضا‌های مسکونی و تجاری کاربرد دارد.

  • پله گرد محور مرکزی برش خورده

این نوع از پله گرد‌ها هم از شعاع کمی برخوردار هستند و ساخت آن بیشتر در محیط‌های تجاری توسط متخصصین حرفه‌ای انجام می‌شود. این نکته حائز اهمیت است که بدانید بر خلاف راه پله‌های مارپیچی، یک راه پله محور مرکزی برش خورده نیازی به ستون مرکزی ثابت ندارد و اغلب دارای دو نوار قوس دار متصل شده بین آن‌ها است. به دلیل انعطاف پذیری طراحی این نوع و محبوبیتی که به همین علت دارند آن‌ها را در ساختمان‌های زیادی می‌توانید مشاهده کنید.

  • پله گرد تیرآهنی

توجه داشته باشید که پله گردهای تیر آهنی از زیبایی بسیار زیادی برخوردار بوده و اکثرا جنبه تزئینی دارند، اگر روی زیبایی ساختمان و فضای خود حساس هستید می‌توانید این مدل پله را اجرا کنید. نوع نامبرده فاقد کف پله آهنی بوده و در اصل کف پله، به صورت مصالحی ساخته می‌شود و در بازار نیز به پله مصالحی معروف می‌باشد. 

پله گرد با تیر آهن

معرفی مجموعه تکنو متال برای ساخت و اجرا پله گرد در لنگرود

در این مقاله ساخت و اجرا پله گرد در لنگرود را از جهات مختلف مورد بررسی قرار دادیم. همچنین قصد داریم تا مجموعه ای حرفه ای و مجرب برای ساخت انواع سازه فلزی نظیر پله را برای افرادی که ساکن لنگرود هستند معرفی کنیم. یکی از تیم‌های اجرایی در زمینه ساخت انواع سازه‌های فلزی، گروه  تکنو متال است که دارای بورد تخصصی برای اجرا و ساخت انواع پله فلزی است. اگر شما ساکن رشت هستید توصیه می‌کنیم که مقاله طراحی و اجرا پله گرد در رشت را مطالعه کنید تا با این مجموعه بیشتر آشنا شوید.

نظری دهید

پروژه های شاخص