طراحی و ساخت پله اضطراری و فرار با قیمت مناسب

پله اضطراری و فرار

پله اضطراری و فرار نوعی راه خروج اضطراری در زمان وجود بحران هایی مانند آتش سوزی و زلزله یا شرایط اضطراری دیگر که دسترسی به راه پله یا آسانسور امکان پذیر نیست است. این پله ها در داخل یا خارج ساختمان تعبیه می شوند. پله اضطراری و فرار اولین بار در فرانسه طراحی و اجرا شده و به تدریج در اروپا مورد استقبال قرار گرفت اما همچنان استفاده از این پله در ایران جدی گرفته نمی شود. اگر برای ساختمان خود نیاز به پله فرار فلزی دارید می توانید با اعتماد کامل از نظر کیفیت و قیمت به شرکت تکنومتال مراجعه کنید.

پله فرار چیست؟

این مدل پله در ساختمان های بالای 23 متر ارتفاع بسته به مدل ساختمان در داخل یا خارج آن نصب می شود. مهم ترین ویژگی پله ی فرار دسترسی آسان افراد به طبقات مختلف است. با توجه به افزایش جمعیت شهر ها و تبدیل شدن مدل خانه ها از ویلایی به آپارتمانی اهمیت این پلکان برای شرایط بحرانی افزایش یافته است.

پله اضطراری تنها راه خروج در زمان وقوع بحران برای افراد مخصوصا ساکنین طبقات بالای ساختمان ها می باشد. البته که در حال حاضر به دلیل کنترل ضعیف شهرداری، نبودن هماهنگی بین دستگاه های اجرایی، طراحی نادرست راه های خروج اضطراری، نبود فضای کافی، افزایش هزینه، بی توجهی به حفظ جان ساکنین، کاهش متراژ ساختمان ها و در نظر نگرفتن استاندارد های ایمنی لازم باعث اجرا نشدن طرح پله فرار در آپارتمان ها شده است.

 

ضوابط پله فرار در مقررات ملی

برای سفارش انواع پله اضطراری ساختمان با ما تماس بگیرید :

تلفن : ۰۲۱۷۷۰۰۲۰۲۳

موبایل : ۰۹۱۲۸۶۷۰۱۰۹

استاندارد ارتفاع پله

عرض در نظر گرفته شده برای پله ها، پاگرد ها و تمامی دسترسی های خروج باید در تمام مسیر یکسان بوده و حداقل 90 سانتی متر در نظر گرفته شود. در رابطه با شیب رمپ نباید مقدار آن از 32 درجه بیشتر باشد. ارتفاع پله نباید از 18 سانتی متر بیشتر باشد و کف آن نیز نباید کمتر از 29 سانتی متر باشد. در ساختمان های کوچک ظرفیت پلکان فرار آن باید تا 10 نفر در هر طبقه و برای ساختمان های استاندارد تا 20 نفر در هر طبقه باشد. منظور از ظرفیت پله فرار شرایطی است که برای پلکان مورد نظر برای خروج افراد در نظر می گیرند. برای مثال در ساختمان کوچک عرض پله 450 میلی متر، ارتفاع آن 300 میلی متر، عرض پاخور پله 150 میلی متر، جنس پله فلزی و دسترسی آن از طریق پنجره و درب امکان پذیر باشد. همچنین در ساختمان استاندارد عرض پله 560 میلی متر، ارتفاع پله 230 میلی متر، عرض پاخور پله 230 میلی متر، جنس پله فلزی و دسترسی آن از پنجره و درب مجاز باشد.

 

پله فرار فلزی

ضوابط ساخت پله فرار

1.محل قرار گیری پله اضطراری و فرار باید به گونه ای باشد که نیاز به عبور از آشپزخانه، اتاق ها، انبار، سرویس بهداشتی و… که درب دارند و ممکن است قفل شوند و یا به نحوی مسدود شوند نباشد. در واقع باید نقشه پله فرار فلزی به این گونه طراحی شود تا نیاز به عبور از این مکان ها نباشد.

2. حداقل فاصله در نظر گرفته شده از پنجره به پله فرار باید یک متر باشد.

3. درب پله فرار باید به سمت پله ها باز شود یعنی بیرون بازشو باشد. همچنین باید پله ها را در نزدیک ترین راه خروج بسازید.

4. ارتفاع پله فرار باید به گونه ای در نظر گرفته شود که از پشت بام تا کف را که دیگر فضای آزاد می باشد پوشش دهد. علاوه بر آن باید دسترسی کلیه واحد ها به آن به راحتی میسر باشد.

5. برای جنس به کار رفته در ساخت این سازه بهتر است از فولاد که استحکام و مقاومت بالایی در برابر ضربه، باد، بارش برف و باران، آفتاب و… را دارد استفاده کنیم.

6. طرح استفاده شده برای ساخت پله باید به صورت رفت و برگشت باشد یعنی به صورت پیچ و دوار نباشد مگر آنکه استثنایی برای آن در مقررات ملی ساختمان وجود داشته باشد.

7. پله اضطراری و فرار باید به صورت مسقف ساخته شود تا در برابر بارش برف و باران که باعث لغزندگی سطح پلکان می شود مصون باشد. علاوه بر این باید برای جلوگیری از ورود شعله و دود به مسیر های خروج به نحو مناسب و با توجه به کاربری ابعاد و ارتفاع ساختمان پیش بینی لازم صورت گیرد.

8. پاخور تمام پله ها باید از یک جنس غیر لغزنده باشد و برای جلوگیری از رعب و وحشت افراد باید زیر پلکان بسته باشد. کف پله ها باید با ورق آجدار با ضخامت 3 میلی متر پوشانده شود. همچنین برای پیشگیری از پرت شدن افراد از محیط پلکان به بیرون در زمان بحران باید دور تا دور این پله ها را با حفاظ و نرده حداقل به اندازه

80 سانتی متر بپوشانید.

9. در طراحی نقشه ساخت پله اضطراری و فرار باید به روشنایی اضطراری در مسیر پلکان نیز اهمیت داده شود.

10. باید در راه پله شماره هر طبقه مربوط و علائم خروج اضطراری بنا بر نظر کارشناسان نصب شود.

 

پله فرار چیست

 

هزینه ساخت پله فرار

هزینه ساخته پله فرار به عوامل مختلفی مانند متریال استفاده شده، ارتفاع پله، ارتفاع طبقات، محل قرار گیری و… بستگی دارد. تغییر هر یک از این شرایط هزینه ساخت را تحت تاثیر قرار می دهد. به طور مثال هزینه اجرا پله اضطراری گرد با پله فرار فلزی ساختمان های بزرگ متفاوت می باشد.

 

پلان پله فرار ساختمان

 

ساخت و نصب پله اضطراری و فرار

تکنومتال توانسته با دانش خود در زمینه ساخت سازه های فلزی تبدیل به یکی از معتبر ترین شرکت ها در تهران شود. از مزایای شرکت ما علاوه بر کیفیت بالا و قیمت مناسب ارسال محصولات به سراسر ایران نیز می باشد. محصولات ارائه شده عبارتند از: آلاچیق، روف گاردن، پله تاشو فلزی و پله اضطراری، حفاظ درب و پنجره، ساخت نمای فلزی برای ساختمان ها و… برای مشاهده نمونه های ساخته شده و اطلاع از قیمت و شرایط فروش و نصب با کلیک بر تکنومتال از طریق سایت با همکاران ما تماس بگیرید.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه های شاخص