پله معلق  و نحوه اجرای آن

پله معلق

اگر مطلب انواع پله ساختمان را به خوبی مطالعه کرده باشید، به صورت اجمالی با پله معلق نیز آشنایی دارید. این روزها صحبت از این مدل پله بسیار داغ است و بازار تقاضای آن هم بسیار زیاد شده است. البته این میزان از تقاضا بی دلیل هم نیست. زیبایی و ویژگی‌های خاص این پله، طرفداران زیادی را دور خود جمع کرده است. اگر شما هم اسم این پله‌ها را شنیده‌اید و یا در فکر نصب آن هستید، عجله نکنید. ابتدا توصیه می‌کنیم این مطلب را به خوبی مطالعه کنید. در ادامه ما هر آنچه که باید از پله‌های معلق، انواع آن، کاربرد و ویژگی‌های آن بدانید را در اختیار شما قرار داده ایم. در پایان بهترین مسیر و راه نصب و ساخت آن را نیز به شما معرفی کرده ایم. پس همراه ما باشید تا بهترین تصمیم را بگیرید.

پله معلق چیست؟ معرفی پله معلق

شاید شما هم تا به حال نام پله معلق را شنیده باشید. بیاید دقیق‌تر با این مدل از پله آشنا شویم. در گذشته پله‌ها تنها برای اتصال دو سطح با ارتفاع مختلف استفاده می‌شدند. رفته رفته با گسترش کاربرد پله و استفاده از آن در نمای داخلی، نوبت به ارتقای پله و ظهور پله‌های جدید در مدل‌های مختلف شد. حالا دیگر پله‌ها تبدیل به یکی از اصلی‌ترین و مهمترین المان‌های در دکوراسیون داخلی خانه شده اند. در خانه‌های دوبلکس و دو طبقه این پله‌ها هستند که یک تنه بار زیبایی و لوکس بودن خانه را به دوش می‌کشند. پس اگر به دنبال یک فضای جذاب هستید، باید حتما یک مدل خاص برای پله‌ها در نظر بگیرید.

در میان انواع مدل پله در این روزها، پله‌های سبک معلق در حال شهرت یافتن هستند. همانطور که از نام این مدل پیداست، باید منتظر پله‌هایی باشید که با مدل‌های روتین و سنتی متفاوت باشد. به زبانی دیگر “معلق” باشد. البته معلق بودن به معنای این نیست که شما با یک سطح نامتعادل طرف هستید. این پله ها که به شناور و یا آویز هم معروف هستند، به سبکی طراحی می‌شوند که انگار چیزی آنها را از زیر نگرفته است و فرد در حال قدم زدن روی هوا می‌باشد. پله شناور را می‌توان یکی از لوکس‌ترین و جذاب‌ترین مدل‌های پله مدرن معرفی کرد.

پله معلق

انواع پله های معلق کدامند؟

پله معلق دارای مدل‌های مختلفی است. این مدل‌ها بر اساس متریال ساخت آنها تقسیم بندی می‌شوند. انتخاب نوع متریال به نظر شما، طراح و مهندس ساخت بستگی دارد. نظر شما مهم است زیرا شما صاحب طرح هستید و پله ساخته شده باید مطابق میل شما باشد. اما نظر طراح و مهندس هم مهم است زیرا انتخاب نوع متریال باید مطابق با شرایط محیط باشد. با تمام این تفاسیر، انواع پله‌های سبک معلق در این دسته بندی‌ها قرار می‌گیرند.

 • چوبی

شاید بتوان چوب را شیک‌ترین و خاص‌ترین متریال برای ساخت پله‌های سبک معلق عنوان کرد. چوب همیشه یک جن خوب برای طراحی بوده است، زیرا به راحتی با محیط هماهنگ می‌شود، ظاهر و استقامت بسیار خوبی هم دارد. برای ساخت پله چوبی معلق ابتدا باید پشتیبان آن ساخته شود. چوب‌های فینگر جوینت راش و فینگر جوینت روس بهترین نوع چوب برای ساخت این مدل هستند. حداقل دو طرح اصلی برای ساخت این پله‌ها وجود دارد. در یک حالت پله‌ها به دیوار می‌چسبند و شما تصور می‌کنید، از رون دیوارها، پله بیرون زده است. در حالتی دیگر، پله‌های بین دو محفظه قرار می‌گیرند. در کل، چوب یک انتخاب شیک و جذاب است. هرچند باید توجه داشته باشید نگهداری از آن کمی سخت است.

 • فلزی

آهن، استیل و آلومینیوم نیز می‌توانند در ساخت پله معلق به شما کمک کنند. البته توجه داشته باشید استفاده از متریال آهن، بیشتر مواقع برای مکان‌هایی است که پله‌ها قرار است وزن سنگینی را تحمل کنند. مانند باربری‌ها. استفاده از فلز در ساخت پله‌هایی به سبک آویزان، انتخاب مناسبی برای مکان‌های پر رفت و آمد است. این سازه‌ها گاها به صورت پیش ساخته و آماده تهیه می‌شوند و فقط مراحل نصب آن باقی می‌ماند. البته لازم به ذکر است که شما می‌توانید از روکش‌های بتنی، چوبی و… برای پوشاندن سطح فلز استفاده کنید. یکی از معایب این متریال ممکن است سر و صدای آن باشد. به همین جهت باید در هنگام نصب به خوبی فیکس شود. اما در مقابل یک پله‎‌ی خوب با طول عمر بالا و ماندگاری زیاد خواهید داشت که دردسری برای تمیزکازی آن وجود ندارد.

 • بتن

مثل همیشه بتن یکی از پایه‌های ثابت پله سازی است. بتن ماده‌ای انعطاف پذیر است که به راحتی می‌توا طرح‌ها و مدل‌های مختلف را با آن به اجرا درآورد. از طرفی در بحث هزینه‌ها، قطعا استفاده از بتن هزینه‌ی کمتری روی دست کارفرما می‌گذارد. البته از آنجا که بتن یک ماده ساختمانی است و نمی‌توان به راحتی بعد از نصب و اجرا آن را ویرایش کرد، با دقت بالایی به خرج دهید. برای نصب پله‌های سبک معلق با ماده بتن، باید محاسبات به صورت کاملا دقیق انجام شود، شرایط محیطی بررسی و همه‌ چیز طبق یک کار اصولی پیش برود. پس از نصب پله بتنی در صورت تمایل می‌تواند از سنگ‌های مانند مرمر، گرانیت و… به عنوان روکش، برای زیباسازی پله استفاده کرد.

 • کورین

شاید نام کورین را نسبت به متریال‌های دیگر کمتر شنیده باشید. کورین نوعی سنگ است که از آن می‌تواند در اجرای سازه‌های مختلف از جمله پله معلق استفاده کرد. استفاده از کورین بیشتر به خاطر زیبایی ظاهر و جلب توجه آن است.توصیه می‌شود از این سنگ برای پله‌های شناور با ابعاد کم استفاده کنید.

 • شیشه

شیشه را می‌توان در کنار چوب جزو لوکس‌ترین و محبوب‌ترین متریال در ساخته پله مخصوصا معلق، شمارش کرد. استفاده از شیشه برای ساخت پله در طراحی‌های داخلی و خانه‌های دوبلکس بسیار پرطرفدار است. استفاده از شیشه یک فضای لاکچری در محیط ایجاد می‌کند. البته اگر نگران شکستن یا امن نبودن شیشه هستید، این نگرانی بی دلیل است. نوع شیشه‌ها و نحوه نصب آنها به صورتی است که زلزله هم تکانشان نمی‌دهد. استفاده از پله شیشه‌ای در طراحی داخل بسیار مناسب است. مخصوصا برای خانه‌هایی که مساحت کمتری دارند. زیرا این متریال به بازتاب نور کمک می‌کند و فضای دلباز تری را نشان می‌دهد. در ساخت این مدل از پله، استفاده از اتصالات استیل معمول است.

 • ترکیبی

گاهی اوقات خلاقیت طراح و مهندس ساخت پله باعث ایجاد پله‌های ترکیبی می‌شود. به این صورت متریال مختلف در کنار یکدیگر، یک سازه‌ی بسیار جذاب و حرفه‌ای می‌سازند. به عنوان مثال ترکیب شیشه و فلز، بتن و فلز و… می‌تواند ایده جذابی باشد. در این زمینه همه چیز به نظر طراح و مهندس و همچنین فضای محیط بستگی دارد. البته در مواردی نیز ممکن است باعث افزایش هزینه‌ها نیز باشد.

سازه های شیشه ای

مزایای استفاده از پله معلق چیست؟

بعد از آشنایی با انواع پله معلق نوبت به آن رسیده که مزایا و خوبی‌های این پله را بررسی کنیم. همانطور که در ابتدای متن اشاره شد، یکی از دلیل‌های بالا بودن تقاضا برای این پله‌ها، ویژگی‌های مثبت آن است. در ادامه برخی از آنها را باهم بررسی می‌کنیم.

 • زیبایی خیره کننده

قطعا زمانی که در حال شمارش مزیت‌های پله هستیم، نمی‌توانیم به راحتی از ظاهر آن عبور کنیم. پله‌های سبک معلق بسیار زیبا، خاص و لوکس هستند. جلوه‌ای که این پله‌ها به محیط می‌بخشند فوق العاده است.

 • پله‌ای برای هر کجا

در استفاده از پله‌های شناور و معلق هیچ محدودیتی وجود ندارد. تفاوتی نمی‌کند از آن برای دکوراسیون داخلی خانه استفاده می‌کنید یا در محیط تجاری مثل فروشگاه، بوتیک، کافه و رستوران. این پله‌ها به راحتی در هر محیطی هماهنگ می‌شوند.

 • طراحی متنوع

خاص بودن و متفاوت بودن دو اصل مهم است که بسیاری از افراد به دنبال آن می‌گردند. در ساخت و ساز پله‌های مدل معلق، دست شما برای طراحی و ساخت مدل‌های متنوع بسیار باز است. با این پله‌ها به رویاهای خود رنگ واقعیت بزنید.

 • کمترین اشغال فضا

فضایی که پله‌ها اشغال می‌کنند یکی از دغدغه برانگیزترین مسائل است. قطعا هیچکس دوست ندارد فضای بزرگ خانه یا محیط خود را صرف پله کند. با پله معلق این مشکل دیگر وجود نخواهد داشت. این سبک از پله‌ها فضای کمی را اشغال می‌کنند. از طرفی سبک طراحی آنها به گونه‌ای است که باعث دلباز بودن و گسترده نشان دادن محیط می‌شوند. نکته مثبت بعدی در این زمینه این است که، با این مدل از پله‌ها وسعت دید شما در خانه نیز بیشتر می‌شود.

 • استحکام و دوام مناسب

اگر نگران امنیت یا طول عمر پله‌های سبک معلق هستید، ما در این زمینه به شما اطمینان خاطر می‌دهیم. البته قطعا میزان استحکام و ماندگاری به نوع سازه، متریال ساخت و نحوه اجرای سازه بسیار تاثیرگذار است. اما در حالت کلی اگر کلیه مراحل به صورت اصولی طی شود، هیچ مشکلی پیدا نخواهید کرد. به همین جهت مهم است که برای طراحی و ساخت از یک تیم مجرب و حرفه‌ای استفاده کنید.

مزایای پله شناور
معایب پله‌ های سبک معلق چیست؟

همیشه در هر مسئله‌ای انصاف این است که هر دو طرف داستان را ببینیم. قطعا هر مدل پله‌ای در کنار مزایایی که دارد، معایبی هم دارد. این تصمیم شماست که هر دو را ببینید و انتخاب کنید. به همین جهت در ادامه برخی از مهمترین معایب پله معلق را باهم بررسی می‌کنیم.

 • امنیت پایین

در پله‌های شناور، خطر سقوط وجود دارد. البته این خطر به دلیل شکسته شدن یا تخریب سازه نیست. غالبا طراحی این مدل از پله به این صورت است که نرده محافظ ندارند. اگر تعادل خود را از دست بدهید احتمال افتادن شما وجود دارد. البته شما می‌توانید با یک طراحی حرفه‌ای و نصب محافظ این مشکل را برطرف کنید.

 • بالا بودن هزینه

طبیعی است هرچقدر طالب لوکس بودن و خاص بودن پله باشید، هزینه‌ی بیشتری هم باید بپردازید. البته در بحث هزینه‌ها عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند. به عنوان مثال، نوع متریال، مدل طراحی، ابعاد و اندازه‌ها و همچنین دستمزدهای ساخت و اجرا از بخش‌های مهم در این زمینه هستند. از طرفی ساخت و اجرای این پله‌ها کار هرکسی نیست و نیاز به مهارت و تخصص بالایی دارد. با تمام این تفاسیر اگر تمام نگرانی شما بابت هزینه‌ است. تا پایان همراه ما باشید، ما یک پیشنهاد فوق العاده برای شما آماده کرده ایم.

انواع طراحی پله های شناور و معلق

علاوه بر نوع متریال، یک دسته بندی دیگری در دنیای پله معلق وجود دارد. شکل و ظاهر طراحی نیز ممکن است گوناگون باشد. البته این مسئله کاملا به شرایط محیط بستگی دارد. با توجه به نوع سطوح و نحوه اتصال، مهندس طراح تصمیم می‌گیرد کدام مدل برای ساخت پله مناسب تر است. دسته بندی نوع طراحی پله‌های شناور به شرح زیر است.

 • پله مدل شناور مستقیم
 • پله‌های شناور پیچ
 • پله‌های معلق مدل (U)
 • پله شناور مدل (T)

اجرای پله معلق

مراحل اجرای پله های معلق چگونه است؟

طراحی و ساخت پله‌های معلق فرایند بسیار حساسی دارد. این پله‌ها مانند انواع دیگر نیستند و برای اینکه بتوان آنها در بهترین و امن‌ترین حالت ساخت، نیاز به طی کردن یک فرایند مشخص داریم. این فرایند را می‌تواند به صورت خلاصه و تیتروار به شرح زیر تقسیم کرد.

 • نقشه برداری و مشاهده محیط
 • اندازه گیری و تعیین ابعاد
 • تعیین محل شاسی اصلی و فرم پله
 • طراحی مدل اولیه
 • هماهنگی با کارفرما و دریافت تایید
 • تعیین مجدد اندازه ها و طراحی مدل پایانی
 • تهیه متریال مورد نیاز
 • شروع فرایند ساخت و اجرا مطابق نقشه

همانطور که چند بار گفته شد، فرایند اجرا و ساخت این مدل از پله بسیار حساس است. پس اگر می‌خواهید کار شما در عین زیبایی و جذابیت، ایمن و حرفه‌ای درست شود، باید از افراد متخصص کمک بگیرید.

ساخت انواع سازه فلزی با تکنو متال

تیم مهندسی تکنو متال متخصص ساخت پله معلق

بعضی از ساخت و سازها کار هرکسی نیست. شاید بسیاری از افراد توانایی عبور از یک رودخانه را داشته باشند، اما کنترل کشتی در یک دریای متلاطم کار یک ناخدای خبره است. در دنیای ساخت و ساز پله‌ها نیز، به همین صورت است. هر چقدر کار شما حساس‌تر و مهمتر باشد، باید به افراد متخصص‌تر و حرفه‌ای‌تر رجوع کنید. تیم مهندسی تکنو متال همان گزینه مناسبی است که به دنبال آن می‌گردید. این مطلب تنها یک ادعا نیست، کافی است به رزومه و سوابق موفق این مجموعه مهندسی نگاه کنید. تعهد، تجربه و مهارت از ویژگی‌های برتر در تکنو متال است. اگر می‌خواهید یک پله معلق زیبا، جذاب، با کیفیت و ایمن را با مناسب‌ترین قیمت بسازید، وقت را تلف نکنید.

هم اکنون می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان و پاسخگویی به سوالاتی که در ذهن دارید، با تیم پشتیبانی تماس برقرار کنید.

نظری دهید

پروژه های شاخص