معرفی پله دوبلکس و کاربرد آن

پله دوبلکس

ایده ساخت پله دوبلکس زمانی به ذهن انسانها خطور کرد که به خانه‌های دو طبقه نیاز پیدا کردند. در ابتدای مسیر ساختمان سازی نوین و عبور از ساخت و سازهای سنتی، یک مشکل بزرگ سر راه انسانها دیده می‌شد. جمعیت شهرها رو به افزایش بود و نیاز به ساخت خانه‌های بیشتر احساس می‌شد. از طرفی اگر قرار بود برای هر شخص یا خانواده یک خانه و ساختمان کنار خانه دیگری بسازند، شهرهای چند میلیونی وسعتی به اندازه یک کشور اروپایی پیدا می‌کردند. مهندسین متوجه شدند شاید در عرض و روی زمین مشکل وجود داشته باشد، اما بالا رفتن و رسیدن به آسمان که راحت‌تر است. به همین جهت خانه‌های چند طبقه شکل گرفتند. همین مسئله باعث شده که درون بسیاری از خانه‌ها، چند اتاق بالاتر از همکف ساخته شود. به این ترتیب خانه دوبلکس بنا شد. اما آیا اتصال اتاق‌ها به همکف و طبقه پایین‌تر، بدون پله ممکن است؟

پله دوبلکس

پله دوبلکس چیست؟

در اصل کاربرد پله، اتصال دو سطح با ارتفاع مختلف به یکدیگر است. پله دوبلکس نیز دقیقا برای همین منظور طراحی و ساخته شده است. در بسیاری از خانه‌ها، فروشگاه‌ها و مکان‌های مختلف که یک طبقه یا واحد مجزا به صورت دوبلکس در بالای خانه قرار دارد، استفاده از این نوع پله‌ها ضروری است. البته در مطلب انواع پله ساختمان به صورت مختصر در باره این مدل از پله‌ها توضیح داده شد. در این مطلب قرار است همه‌ی ابعاد آن را بررسی کنیم.

در خانه‌های دوبلکس به محض ورود، اولین چیزی که نظر بیننده را جلب می‌کند، پله‌ها هستند. این پله‌ها بزرگترین المان خانه به حساب می‌آیند. در علم طراحی دکوراسیون داخلی، پله‌های مدل دوبلکس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. در واقع این سازه‌ها، سوژه‌ی اصلی هستند و وسایل دیگر خانه، ملحقاتی که باید با آنها هماهنگ شوند. حتی اگر زیباترین و شیک‌ترین خانه دوبلکس را داشته باشید، اما پله مناسبی در آن نساخته باشید، تمام زیبایی محیط به حاشیه خواهد رفت. درست مانند یک کروات در کت و شلوار. یک کروات نامناسب می‌تواند ظاهر گران‌ترین کت و شلوارها را نیز خراب کند.

کاربرد پله دوبلکس

شاید تصور کنید پله دوبلکس فقط برای خانه‌های دوبلکس استفاده می‌شود، اما این یک تصور غلط است. هر مکانی که نیاز باشد دو سطح با ارتفاع مختلف به یکدیگر پیوند بخورند، از این مدل پله استفاده می‌شود. امروزه بسیاری از فروشگاه‌ها، هتل‌ها، بوتیک‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها از این پله‌ها در جهت زیبایی و همچنین اتصال طبقات مختلف ساخته می‌شود. بسیاری از این مکان‌ها زیبایی و دیزاین خود را با محوریت پله‌ها انجام می‌دهند. به صورت کلی، مزیت استفاده از این پله‌ها باعث محبوبیت آنها شده است.

پس به صورت کلی کاربرد پله‌ مارپیچ به این صورت است:

  • مناسب برای خانه و مکان‌های دوبلکس
  • زیباسازی محیط
  • مناسب برای محیط‌های فروشگاهی و کافه‌ای
  • بهترین ایده برای فضای کوچک

پله گرد دوبلکس

مزیت های استفاده از پله مارپیچ

جالب است بدانید پله دوبلکس از قدیم الایام به عنوان پله‌های لوکس و لاکچری دیده می‌شدند. اگر به فیلم‌ها توجه کنید خانه‌های افراد پولدار، حتما دارای این مدل از پله‌ها است. در واقع می‌توان آن را نماد لوکس بودن و لاکچری بودن خانه دانست. به همین جهت است که بسیاری از ویلاهای امروز دارای این مدل از پله‌ها هستند. این پله‌ها در گذر زمان تغییر کردند و مطابق با دیزان و مد روز پیش آمدند. جالب است بدانید طراحی پله‌های سبک دوبلکس یک بحث تخصصی در دنیای مهندسی سازه‌ها محسوب می‌شود. همانطور که گفتیم، مزیت‌های این مدل از پله، باعث شده است که محبوبیت دو چندانی داشته باشند. برخی از مزیت‌ها به این شکل است.

  • انعطاف در اشغال فضا

مسئله اشغال فضا یکی از دغدغه انگیزترین مباحث در ساخت پله، مخصوصا در طراحی دکوراسیون داخلی است. ساخت پله‌های بزرگ در محیط‌های کوچک باعث از بین رفتن فضای مفید و مورد استفاده می‌شود. پله‌های پیچ این امکان را در اختیار افراد قرار می‌دهند که در کمترین فضا، شدیدترین شیب‌ها را کنترل کنند و پله‌ای مناسب بسازند. اندازه این مدل از پله‌ها به ابعاد مورد نظر شما بستگی دارد.

  • طراحی منحصر بفرد و زیبا

اشاره کردیم که در خانه‌های دوبلکس، پله‌ها اولین و بزرگترین المانی هستند که به چشم می‌آیند. تفاوتی نمی‌کند خانه باشد یا فروشگاه و کافه رستوران، زیبایی همیشه لازم است. طرح‌ها و مدل‌های پله پیچ آنقدر متنوع و زیاد است که قطعا طرح مناسب محیط شما نیز پیدا و یا ساخته خواهد شد. خوبی این پله‌ها این است که می‌توانید در ساخت آن از انواع و اقسام متریال مختلف از جمله، بتن، چوب، فلز و… استفاده کنید. قبلا در مطلب انواع پله دوبلکس مدل‌ها و اشکال مختلف این پله را به صورت تخصصی شرح داده‌ایم. اگر از یک طراح و مهندس حرفه‌ای استفاده کنید می‌توانید دکوراسیون شگفت انگیزی را خلق کنید.

طراحی پله دوبلکس

 

مراحل ساخت و اجرای پله های دوبلکس

پله دوبلکس تفاوت‌های ویژه‌ای با دیگر مدل پله‌ها دارد. ظرافت در ساخت این پله‌ها بسیار مهم است و همه چیز باید بسیار دقیق و تخصصی دنبال شود. در طراحی و ساخت این پله‌ها، باید فاکتورهای ویژه‌ای مثل شرایط محیط، دیزاین، شیب، نوع کاربری و… مورد توجه قرار بگیرد. اگر به فکر ساخت یک پله از نوع دوبلکس هستید، اولین کاری که باید بکنید، مراجعه به متخصص و سازنده حرفه‌ای مهمترین و در اولویت‌ترین مرحله است. این مهندس، طراح و سازنده است که می‌تواند شما را به بهترین نتیجه برساند. تصور کنید قصد بالا رفتن از یک کوه پر پیچ و خم و بلند را دارید. اگر از همان ابتدا با یک راه بلد همراه نشوید، قطعا مسیر را گم می‌کنید. پیدا کردن یک راه بلد خوب در اواسط مسیر برای شما بسیار سخت خواهد بود.

بعد از انتخاب تیم سازنده و اجرا، مراحل طراحی و ساخت آغاز می‌شود. ابتدا طراح پله، محیط را به خوبی آنالیز می‌کند. شرایط را میسنجد و نکات را یادداشت می‌کند. سپس با شما مشورت کرده و مدل مد نظرتان را می‌پرسد. یک طراح حرفه‌ای گنیجنه‌ای از انواع طرح‌ها و مدل‌های مختلف است. بعد از انتخاب طرح اولیه و طراحی آن در نرم افزارهای مربوطه، سراغ اندازه گیری و به دست آوردن ابعاد می‌رویم. ابعاد پله با توجه به نوع محیط و طرح، به دست می‌آید.  سپس سازه‌ها و مواد اولیه خریداری می‌شود و در آخر کار ساخت و ساز آغاز خواهد شد. برای کسی که این مسیر را به خوبی می‌شناسند، ساخت انواع پله‌ها در کمترین زمان نیز ممکن است.

ساخت پله دوبلکس
ساخت پله دوبلکس شیک، زیبا و حرفه ای با مجموعه تکنو متال

از مدل‌ها و طرح‌های پله دوبلکس دیدن کرده‌اید؟ با مزیت‌ها و ویژگی‌های آن آشنا شده‌اید؟ اگر می‌خواهید آنچه که در انتظار و ذهنتان است به خوبی پیاده شود، باید یک شرط اساسی را رعایت کنید. باید کار را به کاردان بسپارید. پله بخشی از جان خانه است، همانطور که برای انواع عمل جراحی به بهترین دکترها مراجعه می‌کنید، برای ساخت جان خانه به هر کسی اعتماد نکنید. مجموعه مهندسی تکنو متال با کوله باری از تجربه و مهارت، آماده است تا شما را در مسیر رسیدن به قله همراهی کند. ما آنچه را که در تصور و رویای شما وجود دارد، به دنیای واقعیت می‌کشانیم.

این مجموعه از کادری متخصص و مجرب تشکیل شده است. کلیه مراحل ساخت و ساز انواع سازه‌ها مخصوصا پله‌های ساختمانی داخلی و خارجی، از صفر تا صد توسط این تیم متخصص انجام می‌شود. هم اکنون می‌توانید برای دریافت مشاوره و همچنین محاسبه هزینه‌ها، با تیم پشتیبانی تماس برقرار کنید. اعتماد مشتریان، اعتبار ماست.

نظری دهید

پروژه های شاخص