معرفی پله گرد و انواع آن

یکی از بهترین انتخاب ها برای خانه های دوبلکس، پله گرد است.این مدل پله ها در گذشته بسیار مورد توجه معماران بوده و امروزه هم در طراحی و دکوراسیون های داخلی از این مدل راه پله استفاده می شود. علاوه بر زیبایی خیره کننده راه پله گرد این نوع راه پله ها برای خانه های با فضای کم هم بسیار مناسب می باشد. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی این مدل پله و انواع آن بپردازیم. در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

 

پله گرد چیست؟

این نوع پله ها دارای قوس دایره ای شکل هستند و این چرخش در پلکان اگر 360 درجه باشد به صورت مارپیچ می گردد. یکی از عوامل تاثیر گذار در امنیت پله های گرد نوع متریالی است که در ساخت و اجرا آن استفاده می شود و این موضوع بسیار حائز اهمیت است. برای طراحی این پلکان از چوب، بتن، فلز، پلیمر و بتن می توان استفاده کرد.

انواع مدل پل گرد

راه پله گرد دارای انواع مختلف و گوناگونی می باشد که در این مقاله قصد داریم انواع مدل های متفاوت را به شما معرفی کنیم.

  • پله گرد دو محور باکس

اولین مدل پله گرد به نام پله دو محور باکس است. این مدل پله دارای یک شعاع بیشتر از 55 سانتی متری است و با توجه به این موضوع بسیار بزرگ است. با توجه به بزرگی این پله از آن در هتل های لوکس و مراکز خرید و پاساژ ها استفاده می شود؛ در واقع در این فضا ها محدودیتی وجود ندارد و اجرا آن در این فضا ها کار راحتی است.

  • پله گرد دو محور ورق

این نوع پله شبیه به پله دو محور باکس می باشد و دارای شعاع و ابعاد بسیار بزرگی است. البته این مدل برای مجتمع های مسکونی استفاده می شود. اجرا و ساخت این مدل پله ها بسیار اقتصادی است در کنار نمای بسیار زیبایی که به ساختمان و دکور شما می دهد قیمت مناسبی هم دارد.

  • پله گرد زیر محور

پله گرد زیر محور برای هر مکان و فضایی کاربرد دارد. البته بیشترین کاربرد این نوع پله ها در خانه های مسکونی و همین طور مراکز تجاری است.

  • پله گرد تک محور کنسولی

پله تک محور کنسولی قصد بررسی آن را داریم. این مدل پله از ابعاد کوچکی برخوردار است و عرض کف پله ها بیشتر از 70 سانتی متر نمی شود. برای ساخت این مدل راه پله تک محوری نیز هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.

  • پله مارپیچ

یکی از مدل های پله گرد، مارپیچ است. که از مدل پله محور مرکزی ساده است. نام دیگر این نوع پله ها به نام پله فرار است. این پله از شعاع کوچکی برخوردار است و برای مجتمع های مسکونی و تجاری کاربرد دارد.

پله گرد محور مرکزی برش خورده

این نوع پله شعاع کمی دارد که پله گرد محور مرکزی برش خورده نامیده می شود. اجرا این نوع پله برای محیط های تجاری کاربرد دارد.

  • پله گرد فلزی

یکی دیگر از انواع پله، پله گرد فلزی می باشد. لازم است بدانید که این نوع پله ها زیبایی زیادی نداند و اگر این موضوع برای شما خیلی مهم نمی باشد و بر روی زیبایی ساختمان خود، خیلی وسواس نمی باشید؛ می توانید از این نوع پله ها استفاده کنید.

  • اجرا و ساخت پله گرد

برای اجرا و ساخت پله گرد در مرحله اول توسط کارشناسان محل مورد نظر بازدید می شود و تمام اندازه گیری ها و موارد انجام می شود. یکی از مواردی که در اجرا و ساخت این نوع راه پله ها بسیار مهم می باشد، اندازه استاندارد در پله می باشد. اجرا پله ها باید توسط تیم و مهندسین حرفه ای انجام شود تا در کنار زیبایی امنیت هم برقرار شود.

نکات قابل توجه در ساخت پله گرد

به این نکته توجه داشته باشید که کیفیت بالا، ابعاد، جنس پروفیل موجود در پله، نوع سازه و مواردی به این صورت در اجرا این مدل پله ها بسیار مهم و ضروری است. برای اجرا پله گرد متخصصان و تیم اجرایی باید به وزن پله های بتنی هم توجه داشته باشد که متناسب  با اسکلت ساختمان باشد.

مراحل ساخت پله گرد

برای ساخت این مدل پله ها باید که ورق های اتصال در سقف قرار بگیرد و به همین دلیل برای صرفه جویی و راحتی اجرا پله گرد باید قبل از بتن ریزی انجام شود. در ساخت این نوع راه پله ها از متریال های مختلفی همچون: چوب و فلز استفاده می شود. به طور مثال استفاده از نرده های چوبی در کنار پله های فلزی بسیار زیبا و جذاب خواهد بود اما به طور کلی این موضوع وابسته به سلیقه و دکوراسیون مدنظر شما دارد. در واقع از نکات مهم که در ساخت این نوع راه پله ها حتما باید رعایت شود، اندازه درست پله ها است به صورتی که راه رفتن بر روی آن ها ترسناک نباشد. اگر این نوع پله ها قرار است در فضایی پرکاربرد نصب شود باید به صورتی باشد که برای بزرگسالان و کودکان مناسب باشد و همه افراد به آسانی بتوانند از آن استفاده کنند. در هنگام ساخت راه پله گرد علاوه بر این که زیبایی را باید در نظر بگیرید لازم است که راحتی هم مورد توجه قرار دهید.

طراحی  و اجرا انواع پله گرد با تکنو متال

در مدل ها و طرح های که در این نوع پلکان استفاده می شود بسیار کاربردی و زیبا است و اگر اصولی و حرفه ای ساخته شود امنیت هم چندین برابر می کند. برای خرید پله گرد و اجرای آن لازم است که به تیمی حرفه ای و متخصص مراجعه کنید. امروزه در طراحی های مدرن و اکثر خانه ها این مدل پله ها را می توانیم مشاهده کنید. با توجه به مدل پله ای که انتخاب می کنید و متریال مورد استفاده در این نوع پله ها قیمت راه پله های مارپیچ و گرد متفاوت و متنوع می باشد.

این مقاله پله گرد و انواع آن را بررسی کردیم. علاوه بر این قصد داریم تا مجموعه ای حرفه ای برای ساخت و اجرا انواع مدل پله را به شما معرفی کنیم تا با خیال راحت کار خود را به این مجموعه بسپارید. تکنومتال مجموعه ای است که قصد معرفی آن را داریم. تکنو متال یکی از مجموعه های محبوب و حرفه ای در حوزه اجرا پله انواع پله ها و سازه های فلزی است و دارای گروهی حرفه ای و مجرب می باشد. به طور کلی این گروه متشکل از متخصصانی در زمینه اجرا سازه های فلزی می باشد.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه های شاخص